Begagnad (2016) Renault Espace Zen 160 HK | Marknadspris
Zen Energy TT dCi 118 kW (160 CV)
- Maj 2016
- 119.000 km
- Version: Zen
- 1.6L Diesel
- Minibuss
- Automat
- 160 HK (117 kW)
- CO2-utsläpp: 120 g CO2/km comb.
- 4.7 L/10mil
- Detaljer
Marknadspris
Ta reda på vad din bil verkligen är värd
Utvalda erbjudanden
Bli en verifierad återförsäljare
Priskontrollerat av AutoUncle
Superpris
Bra pris
Marknadspris
Lite dyr
Dyr
Zen Energy TT dCi 118 kW (160 CV)
Marknadspris
Espace Zen Energy dCi (160 CV) TT
Superpris
Espace Initiale Paris Energy TCe
Marknadspris
Espace Zen Energy dCi (160 CV) TT
Marknadspris
Vad är din bil värd?
Använd vårt GRATIS verktyg för att få en omedelbar värderingsrapport
Utvalda erbjudanden
Espace Initiale Paris Energy dCi
Marknadspris
Espace Zen Energy dCi (160 CV) TT
Bra pris
Espace Zen Energy dCi (130 CV) 7
Marknadspris
1.2 E-Tech Hybrid Esprit Alpin
Marknadspris
1.2 E-Tech Hybrid Esprit Alpin
Marknadspris
Utvalda erbjudanden
Init. P. Blue dCi 147kW (200CV)
Bra pris
131 CV
Bra pris
1.6dCi TT Energy Zen EDC 118kW
Bra pris
ZEN BLUE 2.0 189 CV DIESEL
Superpris
Blue dCi TT Limited EDC 118kW
Superpris
Blue dCi Initiale Paris EDC
Bra pris
Blue dCi TT Limited EDC 118kW
Superpris
Initiale Paris Energy dCi 118kW TT
Marknadspris
Limited dCi 118kW (160CV) Twin
Bra pris
1.6dCi TT En. Initiale Paris EDC
Marknadspris
Utvalda erbjudanden
Blue dCi TT Limited EDC 118kW
Superpris
Techno E-Tech full hybrid 146kW
Superpris
1.6dCi TT En. Initiale Paris EDC
Marknadspris
Life Energy dCi 96kW (130CV)
Marknadspris
1.6dCi TT Energy Zen EDC 118kW
Superpris
Utvalda erbjudanden
Begagnade Renault Espace
Faktorer som påverkar värdeminskningen för en Renault Espace:
- Körda kilometer
- Underhåll
- Servicehistorik
Värdeminskningen är en viktig del när du räknar ut den totala kostnaden för att äga en Renault Espace. Utöver den månatliga värdeminskningen på €660 bör du också räkna med bränslekostnader, fordonsskatt, försäkring och underhåll (inklusive däck och biltvätt) för att få fram den totala månadskostnaden.
Modellår | Prisintervall* | Medelpris | Median mil | Värdeminskning | Bilar till salu |
|---|---|---|---|---|---|
2026 Renault Espace | 30.600 € - 40.990 € | 36.620 € | 500 mil | - | < 10 |
2025 Renault Espace | 29.786 € - 41.804 € | 35.131 € | 12.200 mil | -3000 € | 31 |
2023 Renault Espace | 25.490 € - 38.990 € | 32.108 € | 29.200 mil | -5040 € | 77 |
2024 Renault Espace | 25.990 € - 36.297 € | 31.011 € | 42.000 mil | -7920 € | 141 |
2022 Renault Espace | 21.490 € - 42.900 € | 29.747 € | 87.000 mil | - | < 10 |
2021 Renault Espace | 18.900 € - 31.990 € | 25.886 € | 91.600 mil | -4140 € | 18 |
2020 Renault Espace | 19.600 € - 29.900 € | 23.616 € | 127.800 mil | -1200 € | < 10 |
2019 Renault Espace | 10.990 € - 31.000 € | 21.021 € | 110.900 mil | -1520 € | 18 |
2018 Renault Espace | 12.800 € - 21.950 € | 17.487 € | 145.700 mil | -2300 € | 44 |
2017 Renault Espace | 10.990 € - 19.990 € | 15.628 € | 141.600 mil | -1280 € | 58 |
2016 Renault Espace | 10.000 € - 18.500 € | 14.395 € | 160.000 mil | -2240 € | 77 |
2015 Renault Espace | 8850 € - 17.990 € | 13.787 € | 165.000 mil | -620 € | 37 |
2013 Renault Espace | 3975 € - 9500 € | 6475 € | 285.000 mil | - | < 10 |
2012 Renault Espace | 3300 € - 7000 € | 5763 € | 286.000 mil | - | < 10 |
2008 Renault Espace | 3450 € - 6600 € | 5183 € | 238.000 mil | - | < 10 |
2007 Renault Espace | 2500 € - 7690 € | 4932 € | 239.000 mil | +220 € | 13 |
2006 Renault Espace | 1300 € - 4890 € | 3363 € | 220.000 mil | +120 € | < 10 |
*Kolonnen 'Prisintervall' visar priserna vid 5:e och 95:e percentilen av bilar på den nuvarande marknaden
Uppgifterna baseras på de bilar som för närvarande är listade på AutoUncle
Variant | Prisintervall* | Medelpris | Median mil | Värdeminskning | Bilar till salu |
|---|---|---|---|---|---|
Renault Espace Techno Esprit Alpine | 29.990 € - 38.452 € | 33.705 € | 19.400 mil | -4680 € | 32 |
Renault Espace Iconic | 28.900 € - 38.000 € | 33.274 € | 28.400 mil | -5020 € | 64 |
Renault Espace Esprit Alpine | 26.181 € - 38.200 € | 32.956 € | 27.500 mil | -980 € | < 10 |
🏆 Den populäraste Renault Espace Techno | 25.600 € - 35.900 € | 30.207 € | 45.400 mil | -5660 € | 134 |
Renault Espace LIMITED | 12.000 € - 20.290 € | 17.780 € | 140.600 mil | -4560 € | 21 |
Renault Espace Initiale Paris | 11.990 € - 31.485 € | 17.537 € | 147.000 mil | -6920 € | 57 |
Renault Espace Zen | 10.990 € - 26.900 € | 16.682 € | 137.000 mil | -1640 € | 119 |
Renault Espace Initiale | 3600 € - 35.204 € | 15.655 € | 169.500 mil | -6240 € | 46 |
Renault Espace Intens | 5950 € - 21.500 € | 14.033 € | 170.000 mil | -1840 € | < 10 |
Renault Espace Life | 9700 € - 19.990 € | 13.758 € | 167.100 mil | -680 € | 18 |
Renault Espace Expression | 2790 € - 7220 € | 4862 € | 227.100 mil | - | < 10 |
Renault Espace Dynamique | 3000 € - 5500 € | 4471 € | 238.000 mil | +360 € | < 10 |
Renault Espace Authentique | 2400 € - 6500 € | 4470 € | 268.000 mil | - | < 10 |
💰 Budgetvalet Renault Espace Privilege | 2500 € - 7690 € | 3989 € | 224.900 mil | +400 € | 10 |
*Kolonnen 'Prisintervall' visar priserna vid 5:e och 95:e percentilen av bilar på den nuvarande marknaden
Data är baserat på bilarna som för närvarande är listade på AutoUncle
Privilege är den billigaste ingångspunkten med ett genomsnittligt pris på 3989 €
Det finns flest Techno till salu just nu (134), vilket ger dig flest alternativ att välja mellan.
Privilege har hållit sitt pris stabilt med minimal värdeförlust under det senaste året (+400 €).
Månad | Genomsnittligt marknadspris | Lägsta marknadspris | Högsta marknadspris | Beräkningsmetod |
|---|---|---|---|---|
| 2025 - miessemánnu | 39.020 € | 36.560 € | 41.480 € | Uppskattning |
| 2025 - geassemánnu | 38.560 €↘ | 36.300 € | 40.800 € | Uppskattning |
| 2025 - suoidnemánnu | 36.200 €↘ | 33.660 € | 38.740 € | Uppskattning |
| 2025 - borgemánnu | 34.940 €↘ | 32.540 € | 37.340 € | Uppskattning |
| 2025 - čakčamánnu | 33.800 €↘ | 31.480 € | 36.140 € | Uppskattning |
| 2025 - golggotmánnu | 33.160 €↘ | 30.900 € | 35.420 € | Uppskattning |
| 2025 - skábmamánnu | 32.700 €↘ | 30.480 € | 34.940 € | Uppskattning |
| 2025 - juovlamánnu | 31.820 €↘ | 29.440 € | 34.220 € | Uppskattning |
| 2026 - ođđajagemánnu | 31.200 €↘ | 28.780 € | 33.620 € | Uppskattning |
| 2026 - guovvamánnu | 30.880 €↘ | 28.260 € | 33.480 € | Uppskattning |
| 2026 - njukčamánnu | 30.760 €↘ | 28.180 € | 33.340 € | Uppskattning |
| 2026 - cuoŋománnu | 31.100 €↗ | 28.520 € | 33.680 € | Uppskattning |
| 2026 - geassemánnu | 30.460 €↘ | - | - | Prognos |
| 2026 - suoidnemánnu | 30.140 €↘ | - | - | Prognos |
| 2026 - borgemánnu | 29.820 €↘ | - | - | Prognos |
| 2026 - čakčamánnu | 29.500 €↘ | - | - | Prognos |
| 2026 - golggotmánnu | 29.180 €↘ | - | - | Prognos |
Alla uppskattningar och prognoser är baserade på faktiska marknadsdata
Genomsnittlig månatlig avskrivning
En sammanfattning av de senaste 12 och en uppskattning av de kommande 6 månaderna.
Senaste 12 månaderna
-7920 €
Nästa 6 månader
-1920 €
Priskontrollerat av AutoUncle
Superpris
Bra pris
Marknadspris
Lite dyr
Dyr